Установа Центар културе „Босилеград“ почиње са реализацијом пројекта „Формирање дигиталног центра и дигитализација грађе асоцираних установа – Трећа фаза“, подржан од стране Министарства културе и информисања и Општине Босилеград по програму Финансирање или суфинансирање пројеката из области дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва у Републици Србији у 2020. години.
Културно наслеђе Босилеградског Крајишта, са свим својим особеностима и специфичностима, део је мултикултурног простора Босилеградског Крајишта и као такво у непрестаном је прожимању са свим културама које на овом простору живе. Његово очување, као и очување и унапређење свих култура које вековима живе на овом подручју биће гарант, да смо успели да створимо друштво, које са једне стране поштује различитости, подржава културни диверзитет и препознаје га као изузетну вредност ове регије, а да са друге стране тежи ка вишим људским и моралним вредностима које подижу квалитет свакодневног живота сваког њеног грађанина.
У данашње време, на самој територији општине, постоји ризница необрађеног материјалног и нематеријалног културног наслеђа, над којем пре свега има надлежност Установа Центар културе „Босилеград“, Народна библиотека „Христо Ботев“, Установа за издавачку делатност „Ново Братство“ и друге институције.
Установа Центар културе „Босилеград“ је до сада успешно реализовала две фазе пројекта, којима је делимично формирала Дигитални центар за дигитализацију и почела са дигитализацијом штампане грађе. Формиран је дигитални репозиторијум, чиме су створени услови за имплементирање треће фазе пројекта, када ће исти постати видљив и доступан свим заинтересованим корисницима.
Министарство културе и информисања Републике Србије увидело је значај овог пројекта за очување културног наслеђа кроз његову дигитализацију и исказало је подршку за реализацију треће фазе овог пројекта.
Укупан буџет пројекта износи 377.000,00 динара, од којих 300.000,00 динара обезбеђује Министарство културе и информисања, 60.000,00 Општина Босилеград, док је 17.000,00 динара ибезбеђено из сопствених прихода.
Предвиђен период за реализацију треће фазе овог пројекта је од 01. августа до 31. децембра ове године.
По пројекту предвиђене су следеће активности:
- Представљање и промоција пројекта
- Одабир грађе која ће се дигитализовати
- Каталогизација и обрада одабране грађе за дигитализацију
- Набавка опреме за квалитетни и брзи доступ дигиталним објектима, односно формирање дигиталног репозиторијума
- Скенирање и обрада дигиталних документа, дигитална рестаурација и провера квалитета
- Стварање мастер и других оперативних копија дигиталних докумената
- Израда метаподатака
- Обрада дигиталних објеката
- Обезбеђивање дугутрајног чувања на физички преносивим носиоцима информација
- Обезбеђивање приступа дигиталној грађи:
- Представљање резултата пројекта
Као главну активност можемо издвојити набавку опреме за квалитетни и брзи доступ дигиталним објектима, односно набавка сервера са пратећим хардвером и софтвером.
Реализација треће фазе омогућиће доступ дигитализованој грађи, како оне из првих двеју фаза пројекта, тако и оне из наредних фаза. Тиме би се постигли циљеви дигитализације за очување наслеђа и за доступност истог широј групи корисника без физичког одласка у установама, где се она налази у изворном облику.
Плакат о пројекту можете погледати овде.
Флајер о пројекту можете прегледати овде.
Позивницу за пресконференцију можете преузети овде.
Агенду пресконефенције можете преузети овде.
Пресконференција биће спроведена поштовањем мера заштите, као што је ношење маски и држања растојања између посетилаца.