Резултати конкурса и додела награда

Установа Центар културе „Босилеград” је поводом Страсне седмице, објавила НАГРАДНИ КОНКУРС за бојење ускршњих мотива  са пет кључних момената последње недеље живота Исуса Христа – Улазак Христов у Јерусалим, Тајна вечера, Суђење Господу Исусу Христу, Распеће Христово и Васкрсење Христово – Васкрс. Конкурс је био део фестивала „УСКРС НА ТРОМЕЂИ 2020“.

Учесници су преузимали са сајта Установе мотиве за бојење и готове слали електронским путем назад Установи. Гласање је било спроведено на фејсбук страници Фестивала помоћу лајкова.

Највише лајкова су освојили и победници овогодишњег наградног конкурса су како следи:

ПРВО МЕСТО са освојених 305 гласова припало је Магдалени Тодоров, ученици V-2 разреда Основне школе

 Распеће Христово

Магдалена Тодорова

ДРУГО МЕСТО са освојених 256 гласова припало је Марији Тодоров, ученици III-1 разреда Основне школа

Суђење Господу Исусу Христу

Марија Тодорова

ТРЕЋЕ МЕСТО са освојених 220 гласова припало је Теодори Стоименов ученици VI-2 разреда Основне школе

Суђење Господу Исусу Христу

Теодора Стоименова

Победницима су додељене дипломе за учешће и мобилни телефони као награде, које су обезбедили Општина Босилеград и Установа Центар културе „Босилеград“

КОНЦЕРТ ПОВОДОМ МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА ЖЕНА

 

Установа Центар културе „Босилеград“ организује концерт Милоша Радовића поводом 8. марта – Међународног дана жена у Великој сали Дома културе 09. марта са почетком од 19:30 часова.

Најбољи поклон дамама за 8. март, концерт Милоша Радовића у Великој сали Дома културе.

На репертоару младог уметника биће: градске песме, романсе и евергрин мелодије.

Милош Радовић (баритон) је професор певања. Студије соло певања је завршио у класи примадоне Радмиле Бакочевић. Поред класичног, оперског репертоара, изводи староградске песме, наполитанске композиције, романсе, шлагере, евергрин мелодије и традиционалну музику, националних и светских аутора. Солиста је РТС, одржао је више од 150 солистичких концерата. Наступа са различитим ансамблима – Народни оркестар РТС, Тамбурашки оркестар РТВ Нови сад, камерни ансамбли…

 

ПРЕДСТАВЉАЊЕ ПРОЈЕКТА „ДИГИТАЛНО КРАЈИШТЕ – ДИГИТАЛИЗАЦИЈА ЗАВИЧАЈНОГ ФОНДА“

ПРЕДСТАВЉАЊЕ ПРОЈЕКТА

„ДИГИТАЛНО КРАЈИШТЕ – ДИГИТАЛИЗАЦИЈА ЗАВИЧАЈНОГ ФОНДА“

Општина Босилеград располаже богатом ризницом необрађеног материјалног и нематеријалног културног наслеђа, над којем надлежност имају пре свега Установа Центар културе „Босилеград“, Народна библиотека „Христо Ботев“, Установа за издавачку делатност „Ново Братство“ и  основне и средње школе. Вредност културног наслеђа у константном је порасту због природно условљеног времена трајања, али и због нестабилног окружења у смислу развоја нових технологија и промене стила и начина живота. Стога је брига о очувању културног наслеђа у XXI веку не само декларативна обавеза надлежних институција, већ је то морална улога целокупног друштва.

Установа Центар културе „Босилеград“ је успешно реализирала две фазе пројекта, којом је формирала Дигитални центар за дигитализацију завршила са дигитализацијом листа „Братство“. Формиран је дигитални репозиторијум, чиме су створени услови за имплементирање других пројеката, када ће резултати првих фаза постати видљиви и доступни свим заинтересованим корисницима.

Овим пројектом развиће се сарадња између двеју установа, главним носиоцима очувања културног наслеђа у Општини Босилеград. Центар културе поседује одговарајућу технику, а Библиотека необрађено културно наслеђе и резултатима њихове сарадње уживаће шири круг заинтересованих корисника.

Укупан буџет пројекта је 4.981.008,00 дин. Пројекат финансира Општина Босилеград.

Време реализације пројекта је од 01. јануара до 31. децембра 2020. године.

Установа Центар културе „Босилеград“ је пројектом „Формирање дигиталног центра и дигитализација грађе асоцираних установа“ 2018. године започела формирање центра за диги-тализацију и дигитализацију књижне грађе, која представља писано материјално културно наслеђе. Набављена је неопходна опрема за дигитализацију, која омогућује квалитетно скенирање и обраду дигиталних докумената, израду метаподатака и добијање дигиталних објеката. Формирана је готова платформа, базирана на ResCarta алатима, коју смо превели на српском језику.

Циљ пројекта „Дигитално Крајиште – Дигитализација Завичајног фонда“ је да омогући научно-истраживачки рад и примену у науци и лакши приступ већој количини ретких и уникатних библиотечких материјала из Завичајног фонда библиотеке, уз минимална физичка ограничења, као и физичка заштита примерака из Завичајне збирке.

Циљна група пројекта – Група истраживача, пре свих историчара, библиотекара, кустоса и архивиста, који говоре српски и бугарски језик и баве се темама као што су локална историја, локална културна баштина и дигитализација завичајних фондова, као и сви становници који живе на територији општине Босилеград и они који су се одселили и њихово потомство и имају интерес очувања свог порекла.

Дигитализација грађе има огроман значај за очување културне баштине Општине Босилеград. Дигитализовано и адекватно репрезентовано културно наслеђе омогућиће несметани научноистраживачки рад и примену у науци, образовању и изградњи друштва заснованог на знању, имаће допринос очувању националног идентитета и културне разноврсности националних заједница нашег поднебља, као и побољшању позиције наше земље на глобалном плану.

Потенцијал одрживости пројекта се, поред осталог, огледа у садржајима који ће настати током пројектног циклуса и који ће бити коришћени као средство за најширу популаризацију културне баштине општине Босилеград. У циљу одрживости пројекат предвиђа и повезивање са националним и европским иницијативама које имају за циљ популаризацију културног наслеђа.

Активности планирани пројектом:

  • Представљање пројекта
  • Едукација и јачање капацитета учесника у процесу дигитализације
  • Одабир грађе за дигитализацију
  • Каталогизација и обрада одабране грађе за дигитализацију
  • Скенирање и обрада дигиталних документа, дигитална рестаурација и провера квалитета
  • Стварање мастер и других оперативних копија дигиталних докумената
  • Израда метаподатака
  • Обрада дигиталних објеката
  • Обезбеђивање дугутрајног чувања на физички преносивим носиоцима информација
  • Обезбеђивање приступа дигиталној грађи
  • Представљање резултата пројекта

Очекивани резултати пројекта:
Дигитализовано и адекватно репрезентовано културно наслеђе омогућиће несметани научно-истраживачки рад и примену у науци, образовању и изградњи друштва заснованог на знању, имаће допринос очувању националног идентитета и културне разноврсности националних заједница нашег поднебља, као и побољшању позиције наше земље на глобалном плану.

Краткорочни резултати:
– Извршена квалитетна едукација пројектног тима за самосталну реализацију процеса дигитализације;
– Извршена квалитетна каталогизација одабране грађе за дигитализацију и израђен каталог у електронском и папирном облику по смерницама и стандардима;
– Извршено квалитетно скенирање одабраног књижног фонда;
– Извршена квалитетна и усаглашена буџету пројекта набавка неопходне опреме за квалитетни доступ дигиталним објектима широј групи корисника и њихово претраживање формирањем дигитане читаонице у просторијама библиотеке;
– Квалитетно формиран дигитални репозиторијум, са прегледним корисничким интерфејсом;
– Физички заштићена библиотечко-информациона грађа и извори Завичајног фонда;
– Универзална доступност информација;
– Формирана основа за сарадњу са другим институцијама и појединцима, који поседују књижну и некњижну грађу и изворе, за размену и допуну фондова;
– Популарисање библиотечко-информационе грађе и извора Завичајног фонда, завичаја и завичајних стваралаца;

Дугорочни резултати:

  • Формирана савремена дигитална читаоница за презентацију и претраживање дигиталног културног наслеђа, које ће постати доступно широј групи корисника;
  • Почетак стварања модерне хибридне библиотеке и припремање за постепени прелазак у дигиталну током наредних процеса дигитализације;
  • Створене могућности за реализирање следећих фаза пројекта;
  • Пораст интересовања Установа да дигитализирају своју грађу, чиме би допринели бољем комплетирању дигиталног репозиторијума и обезбедили јединствен приступ културном наслеђу и испунили своје законске обавезе;
  • Развој свести о значају научног и културног наслеђа и улози појединца у његовом очувању.

ПРЕДСТАВЉАЊЕ РЕЗУЛТАТА ПРОЈЕКТА ФАЗА 2

ПРЕДСТАВЉАЊЕ РЕЗУЛТАТА ПРОЈЕКТА

„ФОРМИРАЊЕ ДИГИТАЛНОГ ЦЕНТРА И ДИГИТАЛИЗАЦИЈА ГРАЂЕ АСОЦИРАНИХ УСТАНОВА“ ФАЗА 2

Општина Босилеград располаже богатом ризницом необрађеног материјалног и нематеријалног културног наслеђа, над којем надлежност имају пре свега Установа Центар културе „Босилеград“, Народна библиотека „Христо Ботев“, Установа за издавачку делатност „Ново Братство“ и  основне и средње школе. Вредност културног наслеђа у константном је порасту због природно условљеног времена трајања, али и због нестабилног окружења у смислу развоја нових технологија и промене стила и начина живота. Стога је брига о очувању културног наслеђа у XXI веку не само декларативна обавеза надлежних институција, већ је то морална улога целокупног друштва.

Водећи се том визијом, а уз подршку асоцираних установа, Установа Центар културе „Босилеград“ је априла ове године наставила пројекат из 2018. године „Формирање дигиталног центра и дигитализација грађе асоцираних установа“ ДРУГОМ ФАЗОМ, који је одобрен за финансирање од стране Општине Босилеград, која је током реализације прве фазе увидела важћност и значај процес дигитализације у очувању културног наслеђа нашег поднебља. Иако су све информације о финансирању, трајању пројекта, активностима по пројекту и слично представљени на првој конференцији за штампу априла ове године, присетићемо се неких цифара и реченица.

Укупан буџет пројекта је 2.189.370,00 динара. Пројекат финансира Општина Босилеград са учешћем Установе Центар културе сопственим средствима.

Време реализације пројекта је од 01. априла до 31. децембра 2019. године.

Како се ближимо крају реализације пројекта, време је да изнесемо резултате истог, шта смо све постигли и урадили за овај период. Резултате ћемо представити по предвиђеним активностима по пројекту.

Након што је пројекат адекватно представљен широј јавности организовањем прес конференције, како би се увидео значај пројекта за очување културне баштине општине Босилеград, приступило се наставку одабира грађе за дигитализацију. У првој фази започета је дигитализација листа „Братство“ и завршени су први бројеви до броја 478/479 из 1970. године, односно првих 11 година излажења изузев бројева из 1966. године. У другој фази наставили смо дигитализацијом листа „Братство“ од броја 480 из 1971. године до последњег броја 2335/36 из 2012. године.

Пре самог процеса дигитализације извршена је каталогизација бројева и израђен је каталог, ради лакше израде метаподатака у каснијем процесу дигитализације.

Након одабира грађе, почело се је скенирањем грађе. Грађа је скенирана у великој резолуцији ради стварања мастер копија за дуготрајно чување. Из њих су створене и друге оперативне копије ради обраде, израде метаподатака и обезбеђивања лакшег приступа дигиталној грађи.

Скенирани документи заједно са метаподацима чине дигиталне објекте. Обрада дигиталних објеката заснована је на „open source“ програму Res Carta. Програм Res Carta садржи алате за израду метаподатака у Dublin Core стандарду и OAI-PMH протокол за размену истих, алат за обраду OCR текста у документу, алат за формирање колекција дигиталних објеката, као и алати за приказ, читање и претраживање дигиталних колекција, објеката, живог текста у документима и слика. Програми Res Carta и Czur садрже у себи OCR софтвере за оптичко препознавање знакова. То значи, да скенирани текст постаје живи текст, који се може претраживати, копирати и штампати као такав. Други коришћени софтвери су Czur software, jEdit, ResCarta и серверска платформа Apache Tomcat. Обрађени дигитални објекти чувају се на одвојеним медијумима – у централном компјутеру и на физички преносивим носиоцима информација – екстрерни ХДД и на ДВД дисковима.

Циљ дигитализације културног наслеђа је, поред његовог очувања, и обезбеђивање средстава за њихову видљивост и доступност широј групи корисника. Установа Центар културе „Босилеград“ је формирањем Дигиталног центра остварила прву фазу, а дигитализацијом бројева листа „Братство“ и другу фазу пројекта дигитализације културног наслеђа. Формирана је готово платформа на бази Рес Карта алатима, која преставља основу за наредне фазе пројекта и за имплементацију других пројекта из области дигитализације културне баштине.

За сада, Установа на свом сајту омогућује приступ дигиталним документима у pdf формату, формату који у себи садржи живи текст, који је могуће претраживати. Овим се, макар и делимично, остварује секундарни циљ процеса дигитализације – доступност културног наслеђа широј јавности.

О резултатима пројекта у листу „Братство“

КОЛЕКЦИЈЕ ЛИСТА „БРАТСТВО“

 

Резултати Наградног конкурса за бојење ускршњих мотива 2019

Са едукативним циљем, Установа Центар културе „Босилеград“ и Основна школа „Георги Димитров“, а под покровитељством Општине Босилеград као главног организатора фестивала „УСКРС НА ТРОМЕЂИ“, у чијим оквирима се спроводи, поводом Страсне (Велике) седмице, објавили су Наградни конкурс за бојење ускшњих мотива пет кључних момената у последњој недељи живота Исуса Христа – Улазак Христов у Јерусалим, Тајна вечера, Суђење Господу Исусу Христу, Распеће Христово и Васкрсење Христово – Васкрс.

Конкурс је био објављен 10. априла ове године и учесници су имали време да боје мотиве од 11. до 17. априла, који су били поређани за изложбу званично отворену 21. априла у 18:00 часова.

На изложби било је представљено 256 слика, 117 у првој и 139 у другој категорији на основу узраста учесника од I до IV и од V до VIII разреда.

Посетиоци изложбе имали су прилику да гласају на отварању до 26. априла. Жири, састављен од професора ликовне културе, професора веронауке, професора разредне наставе, представник медија и ликовни уметник аматер, своје мишљење и оцену дали су у четвртак 25. априла.

Метод обрачуна гласова је следећи – 50% публика и 50% жири. Гласови обе групе се прерачунавају у проценте, а проценти се претварају у поене. За све мотиве у обе категорије гласови се обрачунавају засебно, односно за све 10 групе посебно. Слика одговарајућег мотива и групе која је добила највише поена је победник. У случају да постоји једнак број поена, победник је она слика, која има највише гласова.

За победнике организатори фестивала и његовим оквирима конкурса, обезбедили су по један таблет и диплому.

У горе наведеним терминима гласало је укупно 662 људи. Они су имали право да гласају за све мотиве у обе категорије, односно за свих 10 мотива. Тако, укупан број гласова је 2332, односно 1183 за прву и 1149 гласова за другу категорију или по мотивима како следи:

 

1.КАТЕГОРИЈА

УЛАЗАК ХРИСТОВ У ЈЕРУСАЛИМ – 182

ТАЈНА ВЕЧЕРА – 370

СУЂЕЊЕ ГОСПОДУ ИСУСУ ХРИСТУ – 263

РАСПЕЋЕ ХРИСТОВО – 176

ВАСКРСЕЊЕ ХРИСТОВО – ВАСКРС – 192

 

  1. КАТЕГОРИЈА

УЛАЗАК ХРИСТОВ У ЈЕРУСАЛИМ – 191

ТАЈНА ВЕЧЕРА – 262

СУЂЕЊЕ ГОСПОДУ ИСУСУ ХРИСТУ – 177

РАСПЕЋЕ ХРИСТОВО – 364

ВАСКРСЕЊЕ ХРИСТОВО – ВАСКРС – 155

 

 

ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ:

I.КАТЕГОРИЈА

II.КАТЕГОРИЈА

Тако, победници у обе категорије са по пет мотива, односно 10 победника овогодишњег конкурса су:

I.КАТЕГОРИЈА

СОФИЈА ПЕТКОВ, IV разред, Бистар
ДАВИД ЕВТИМОВ, III2 разред, Рајчиловци
ДАВИД ПЕЈЧОВ, III2 разред, Босилеград
ХАНА ВАСИЛКОВ, II1 разред, Босилеград
МАТЕЈА ИВАНОВ, III1 разред, Босилеград

 

 

 

 

 

 

II. КАТЕГОРИЈА

ДАРКО АНГЕЛОВ, V2 разред, Босилеград
ХЕЛЕНА АНАСТАСОВ, VI3 разред, Босилеград
ДРАГАНА ГОНЕВ,VII2 разред, Босилеград
СТЕФАН АТОВ, VII2 разред, Босилеград
ИВАНА ВАСЕВ, VI2 разред, Босилеград

 

 

 

 

 

 

 

Председник Општине Босилеград, Владимир Захаријев, доделио је награде победницима – сваком по један таблет и диплому, које је обезбедила Општина Босилеград.

ФИЛМ: СИБИР

24.04.2019. год.  (среда).

Цена улазнице 200 дин. 

 

Жанр: драма, мистерија
Режија: Метју Рос
Сценарио: Скот Б. Смит, Стефан Хамел

Улоге: Kиану Ривс, Борис Гулyарин, Ешли Ст. Ђорђ

Земља продукције: САД
Језик: енглески
Трајање: 104 минута

Синопсис:

Амерички трговац дијамантима Лукас Хил путује у Санкт Петербург где га чека партнер, како би заједно продали прескупи плави дијамант. Након што схвата да је преварен, одлази у хладни Сибир како би нашао партнера који га је скоро коштао живота,и вратио дијамант који руска мафија жели. У тој хладноћи проналази љубав, прелепу рускињу Kатју, која се заједно са њим налази у центру обрачуна руске мафије и власти.

ФИЛМ: БАЛКАНСКА МЕЂА

Понедељак, 22.04.2019. год. од 18:00 и 20:00 

Цена улазнице 250 динара.

 

Синопсис:

Непосредно после ратног пламена у Босни, на Балкану расте ново жариште. Сукоби Срба и Албанаца на Kосову неконтролисано расту, српске снаге покушавају да потисну “Ослободилачку војску Kосова”. Међународна заједница оптужује владу у Београду за прекомерну употребу силе и без сагласности Уједињених нација НАТО почиње бомбардовање Србије.

(више…)

Дигитализација културне баштине Општине Босилеград – Друга фаза

Установа Центар културе „Босилеград“, као реализатор пројекта, организује 24. априла 2019. године од 10:30 часова конференцију за медије за представљање пројекта „Формирање дигиталног центра и дигитализација грађе асоцираних установа – Друга фаза“, финансиран од стране Општине Босилеград.

Конференција за медије ће се одржати у Свечаној сали Дома културе у Босилеграду, где ће бити представљени циљеви, актвиности и очекивани резултати по пројекту.

Агенда

ФИЛМ: ПАНАМА

17.04.2019. год. (среда) са почетком у 19:00

Жанр: драма, трилер
Режија: Павле Вучковић
Сценарио: Павле Вучковић, Јелена Вуксановић
Улоге: Славен Дошло, Јована Стојиљковић, Милош Пјевач, Тамара Драгићевић, Јелисавета Орашанин
Земљапродукције: Србија
Трајање: 100 мин

Синопсис:
Јован се између осталих девојака виђа са Мајом, која му делује наивно и неискусно. Постепено, њено амбивалентно понашање почиње да га интригира. Пратећи видео снимке и“трагове” са интернета, открива назнаке Мајиног паралелног живота и уплиће се у сопствену игру лажи и љубоморе. Јован губи себе, очајнички покушавајући да открије ко је заправо Маја.

Цена улазнице 200 динара

Филм: Фатални исход

Жанр: драма, трилер

Режија: Елиот Лестер

Сценарио: Јавиер Гулон

Улоге: Арнолд Шварценегер, Маги Грејс, Kевин Зегерс, Мартин Донован

Земљапродукције: САД

Језик: енглески

Трајање: 94 минута

Синопсис: Филм „Фатални исход“ је заснован на истинитим догађајима у Немачкој, када су се два путничка авиона сударила због грешке контролора саобраћаја. Прича прати животе два потпуна странца које је повезала несрећа, човека који у тој несрећи губи жену и ћерку, и контролора чија грешка је узрок несреће. Да ли ће жеља за осветом и осећај кривице обузети ова два човека, и довести до њиховог сусрета?